Τη βραδιά του αυγουστιάτικου φεγγαριού είθισται να γίνονται εκδηλώσεις σ’ όλους τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία της χώρας. Η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας- Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα συμμετέχει στο φετινό εορτασμό με μια μουσική εκδήλωση αφιερωμένη στο δωρητή Γ. Ι. Κατσίγρα.

Θα ακουστούν στο α’ μέρος τραγούδια της Ανατολικής Ρωμυλίας και θα προλογίσει η πρόεδρος του Συλλόγου «Ανατολική Ρωμυλία Ν. Λάρισας», κα Τάνια Μεχτερίδου.

Στο β’ μέρος θα ακουστούν τραγούδια σχετικά με το φεγγάρι και τη δημοτική μας παράδοση από τους μουσικούς που συμμετέχουν εθελοντικά Φανή Μπαρμπή, Γιώργο Δεληγιάννη, Ρήγα Μακρόπουλο, Απόστολο Κουνή και Ζήση Γεωργαλιό.

Την ώρα που θα βγαίνει το φεγγάρι πάνω από την Πινακοθήκη θα υπάρξει ένα χορευτικό δρώμενο από χορευτές της Σχολή Μπαλέτου Μάχης- Ιωάννας Λαγού σε διδασκαλία της Ρούλας Πίκουλα και Νάντιας Σάββα.

Πριν από την εκδήλωση θα είναι ανοιχτοί για επίσκεψη οι εκθεσιακοί χώροι της Πινακοθήκης.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα λειτουργεί το καφέ της Πινακοθήκης με ποτά και αναψυκτικά.

Χορηγοί της εκδήλωσης είναι το κατάστημα Las Ramblas και η Εταιρεία  Παμπέρης Παναγιώτης Ε.Ε.